Appointments to boards and commissions

 

State of Indiana Seal

 

News release from the Indiana Governor’s Office:

Governor Pence Makes Appointments to Various Boards and Commissions

Indianapolis (June 10, 2016) – Governor Mike Pence recently made appointments to various boards and commissions.

 

Webmaster’s note: Local persons appointed are in bold print.

 

Indiana Arts Commission

  • Kathy E. Anderson [Brown County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020
  • James A. Rent [Delaware County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020
  • Sharon Risk Stark [Bartholomew County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020
  • Nancy P. Stewart [Allen County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020

Bureau of Motor Vehicles Commission

  • Stephen W. Baranyk [Hamilton County], reappointed to serve a four-year term through July 1, 2020

Indiana Dietitians Certification Board

  • Leigh Ann Brooks [Allen County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019
  • Eva Joann Burnett [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019
  • Geraldine L. Dunkin [Hendricks County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019
  • Mary Ellen Posthauer [Vanderburgh County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019

Emergency Medical Services Commission

  • Myron C. Mackey [Knox County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020
  • John R. Zartman [Marion County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020

State Employee Appeals Commission

  • Jonathan L. Mayes [Marion County], reappointed to serve a four-year term through June 15, 2020

State Board of Health Facility Administrators

  • Jamal A. Sowell [Monroe County], appointed to serve a four-year term through June 15, 2020

Job Creation Committee

  • Ben C. French [Henry County], appointed to complete a three-year term through August 14, 2017
  • Lori T. Duncan [Marion County], appointed to complete a three-year term through August 14, 2017

Manufactured Home Installer Licensing Board

  • William J. Schulz [Jackson County], reappointed to serve a four-year term through July 1, 2020
  • Galen R. Yoder [Daviess County], reappointed to serve a four-year term through June 15, 2020
  • Robert D. Young [Marion County], reappointed to serve a four-year term through July 1, 2020

State Museum & Historic Sites Corporation Board of Trustees

  • Mac T. Parker [Allen County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019

Northern Indiana Commuter Transportation District

  • David V. Pranckus [LaPorte County], reappointed to serve a two-year term through June 30, 2018

Indiana Pesticide Review Board

  • Ricky E. Foster [Clinton County], reappointed to serve a four-year term through June 15, 2020

Indiana Plumbing Commission

  • John B. VanCleve [Carroll County], reappointed to serve a three-year term through June 15, 2019

Indiana Commission on Ports

  • Christine H. Keck [Vanderburgh County], reappointed to serve a four-year term through June 30, 2020

State Psychology Board

  • Dr. Joseph R. Biggs [Vigo County], reappointed to serve a three-year term through June 15, 2019
  • Dr. Raymond W. Horn [Marion County], reappointed to serve a three-year term through June 15, 2019
  • Dr. Stephen G. Ross [Allen County], reappointed to serve a three-year term through June 15, 2019

Speech Pathologists & Audiologists Board of Examiners

  • Andrea B. Gray [Tippecanoe County], reappointed to serve a three-year term through June 15, 2019
  • Carol M. Hession [Marion County], reappointed to serve a four-year term through June 15, 2020

State Workforce Innovation Council

  • Randall W. Collins [Grant County], reappointed to serve a two-year term through June 30, 2018
  • Gary L. Hobbs [Marion County], appointed to serve a two-year term through June 30, 2018

Indiana War Memorial Commission

  • Nathaniel Z. Cain [Lake County], appointed to serve a three-year term through June 15, 2019
  • Charles W. Dodson [Hendricks County], appointed to serve a three-year term through June 15, 2019

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here